Göz kusuru olan kişiler ehliyet alabilir mi ?

Sürücü belgesi almak isteyenler göz muayenesi mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Muayenede sürücü belgesi almak isteyen herkese renk duyusu yapılmaktadır. Bu ölçme duyusu ile kişi renkleri ayırt edemediği anlaşılmaktadır. Eğer kişi renkleri ayırt edemiyorsa ve ikisinde de renk körü varsa sürücü belgesi kesinlikle alamaz. Sürücü belgesi almak isteyen kişilerin görme problemi ne olursa olsun renk körü olmadığı sürece ehliyet alabilirler. Göz kusuru olan kişiler ehliyet alabilir mi? diye soracak olursanız eğer gözlerinde ptazis adlı görme problemi varsa kişinin ehliyet alması mümkün değildir. Görme problemi ameliyatla düzeltilmiş ise kişinin ehliyet alması mümkündür. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz.

            Göz kusuru olan kişiler ehliyet alabilir mi? diye sorarsanız sitemize girerek bu konu ile ilgili her bilgiyi bulabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Gözlerinde şaşılık olan kişilerde sürücü belgesi ne olursa olsun verilmez. Ancak şaşılığı sürekli olmayan ve göz kontrolünde görme sorunu ikinci maddeye uyuyorsa o zaman bu kişilere sürücü belgesi verilmektedir. Afak adlı göz problemi olan insanlar özellikle iki gözünde de afak varsa ehliyet alamaz. Görme kaybı, katarakt ve görmede bulanıklık yaşayan insanlarda ehliyet alamazlar.

            Ayrıca yine de ne olursa olsun görme problemi olan insanlar altı ayda bir göz doktoruna gidip muayene olmaları gerekmektedir. Bu nedenle de görme problemi ikinci şartlara uygun olursa kişi ehliyet alabilir. Ehliyet almak için sağlık kontrolleri ile birlikte yapılan göz muayenesinde her türlü göz problemleri ortaya çıkmaktadır. İnsanlar her iki gözünün de görme alanının derecesi yüz kırk olmaktadır. Görme sorunu her neyse kişinin bir gözü görmüyorsa ehliyet verilmemektedir. Ayrıca görme sorunu her ne olursa olsa geceleri hava karardıktan sonra renk körlüğü yaşayan kişilere de ehliyet verilmemektedir.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.