Dizel Yakıt Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

Halk değişiyle mazot pompası arızası ilk başlarda çok net belli olmaz. Genellikle hissedilmeye başlandığında dizel yakıt pompası arızası değilde başka arızalarla karıştırılabilir. Arızanın en net sonucu yolda kalmaktır. Bu arıza araçta bir sorun oluşturmaz.

 

 Dizel Motor Pompası Neden Arızalanır?

 

 Klasik bir bozulma nedeni yoktur. Bir kaç nedenden dolayı arıza baş gösterebilir.

 + Turbonun sürekli devrede olması ve yüksek devirlerde aracın kullanılması

 + Zamanla pompanın eskimesi ve yıpranmasından dolayı

 + Aracın rölanti değerine yakın değerlerde sürüş yapılması gibi nedenlerden mazot pompası arızalanabilir.

 

 Dizel Yakıt Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

 

 + Egzozdan siyah duman atılması: yakıt pompasının arızalı çalışması motordaki yanmayı da etkileyeceği için egzozdan siyah duman oluşabilir. Egzozdan siyah duman atılması mazot pompası arızası göstergesi olabilir.

 

 + Rölanti dengesizliği: Dizel araba çalıştıktan sonra istop edecekmiş gibi rölanti dengesizliği oluyor ise, araç stop edecek sanıp gaz vermek zorunda kalıyorsanız mazot pompası sorunu olabilir.

 

 + Yakıt sarfiyatında artışlar: Dizel yakıt pompası aracın çalışması için gönderilecek yakıtı düzgün bir şekilde gönderemediği için yanma kalitesi düşer yakıttan cm3 başına alınması gereken enerji miktarı düşer aracın alması gereken enerji için daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Yakıt tüketimi arttıysa dizel yakıt pompası arızası olabilir.

 

 + Ses ve gürültü problemi: tüm pompalar gibi dizel yakıt pompası da çalışırken belli bir miktar ses çıkarır ancak bu ses araç içinde duyulmayacak düzeydedir. Pompada oluşan bir arıza nedeniyle pompa sesi artar hatta ses düzeye öyle bir artar ki araç seyir halindeyken duyulabilecek şekilde olabilir.

 

 + yüksek devirlerde sorun varsa: Araç hızlanırken yüksek devirlere çıkmakta zorlanıyor ise veya yüksek hızlarla giderken ani teklemeler yapıyorsa dizel motor arızası belirtisi olabilir.

 

 +Tekleme ve boğulma sorunu: Araç özellikle ani gaz verme ve çalıştırdıktan sonra ki kısa mesafelerde tekleme ve boğulma gibi gaz yememe sorunu var ise dizel yakıt pompasından kaynaklanabilir.

 

 + Motor çalıştırırken oluşan problem: Sabahları ve soğuk havalarda daha zor çalışmaya başlaması dizel yakıt pompası arızası belirtilerinden olabilir.

 

 + Çekiş düşüklüğü: araç yeterli sürede hızlanamıyor ise ve ataklığını kaybetmiş ise pompa yeterli basıncı sağlayamamış olabilir bunun gibi performans düşüklüğüne sebep olan problemler dizel yakıt pompasından kaynaklanabilir.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.