Arabalarda kör nokta

 

 Sürücü koltuğuna oturduğumuzda hepimiz önümüzü rahatlıkla görebilmekteyiz. Peki bu yeterli mi? Tabii ki değil. Önümüzü görebilmek kadar, yanlarımızı ve arkamızı görmek de bir o kadar önemlidir. Dikiz aynası ve yan aynalar bu görevi tamamen olmasa da büyük ölçüde gerçekleştirmektedir. Fakat gerek aynaların açısı gerekse bakış açımızdan dolayı bazı noktaları göremeyiz.


            Bir örnek vermek gerekirse yan aynalara baktığımızda şerit boş görünebilir fakat yan tarafımızda bir araç olabilir. Bu araç görüş açımızda değil göremediğimiz bir noktadadır. İşte bu noktalara “kör nokta” deniliyor. Günümüzde kör noktalardan kaynaklanan çok sayıda ölümlü ya da maddi hasarlı kazalar yaşanmakta. Peki, kör noktalardan kurtulmanın yolu nedir?


            Öncelikle kör noktaya sebep olan şeye değinelim. Kör nokta aynalarımızı doğru ayarlayamadığımızdan kaynaklanır. Yani aynalarımızı kendi arabamızı göstermekten çok yolu gösterecek şekilde ayarlamalıyız. Yani aynamızın açısını 90° olacak şekilde ayarlamalıyız. Peki neden?


            Kör noktalar da dâhil olmak üzere daha iyi bir görüş açısına sahip olmanızı sağlar, gece sürüşünde diğer araçların farları gözlerinizi almaz. İyi görüş demek daha az risk demektir. Bu pozisyona alışmanız belki biraz sizi zorlayabilir ama unutmayalım ki bu güvenliğimiz en önemli şeydir. Ayrıca şerit değiştireceğimiz zaman direksiyona doğru hafifçe eğilip yan aynalardan görüş açımızı genişletmemiz gerek. Böylece kör noktaları çok büyük oranda yok etmiş oluruz. İşimizi daha da garantiye almak istiyorsak “omuz bakışı” denilen bakışı kullanmamız. Yani aynaları iyice kontrol ettikten sonra başımızı çenemiz omuzumuza doğru yaklaşacak kadar çevirip kendi gözümüzle yolu kontrol etmeliyiz. Fakat bu yöntemi kullanırken dikkat etmemiz gereken bir husus var.


            Eğer başımızı çok çevirirsek zaman ve hakimiyet kaybı yaşayabiliriz.Önümüzdeki araç o esnada yavaşlamış olabilir.Bu durumda kaza kaçınılmaz olur.Bu yüzden omuz bakışını başımızı çok çevirmeden ve seri bir şekilde yapmalıyız.

            Bu saydığımız yöntemleri uyguladığımız zaman arabada kör nokta sorunundan tamamen kurtulmuş olacağız. Bunların dışında günümüz otomobil üreticileri kör noktayı tamamen ortadan kaldırmak için çalışmalar yapmakta ve yeni ayna tipleri üretmektedir. Bunun yanında kör nokta uyarı sistemi denilen bir yöntemi de araçlarında kullanıyorlar.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.